/ maj 5, 2018 / By

Pytaniem, które jako nauczyciel angielskiego często słyszę brzmi: Jakie są najpopularniejsze metody nauki angielskiego? Albo: jaka metoda nauki języka angielskiego jest najlepsza?
Powiedziałabym: to zależy co kto lubi!

Nie ma czegoś takiego jak „najlepsza metoda nauki angielskiego”!

Jesteśmy różnymi ludźmi i lubimy różne rzeczy. Dobra metoda to taka, którą stosujemy – nawet „najlepsza” metoda, której nie stosujemy nie da żadnych efektów. Niestety pewne jest jedno: bez pracy nie ma kołaczy!

Temat oczywiście jest szeroko dyskutowany, poświęcony jest mu cały dział w metodyce nauczania filologii angielskiej zajmujący się przyswajaniem drugiego języka (second language acquisition), gdzie można prowadzić długie dyskusje na ten temat.

Jedno jest jednak pewne: najlepsza jest ta metoda nauki angielskiego, którą uczniowie stosują w praktyce.
Jakie są więc najpopularniejsze metody nauki angielskiego?

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego są trzy: gramatyczno-tłumaczeniowa, komunikacyjna i bezpośrednia.

Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

Jeśli pomyślimy o przedwojennej szkole, gdzie dzieci uczą się języków obcych poprzez tłumaczenie zdań, a po palcach dostają jeśli zapomną o jakiejś gramatycznej regułce, to mamy obraz tego na czym polega metoda gramatyczno-tłumaczeniowa. Generalnie uważa się ją za przestarzałą, nudną i niepraktyczną. Koncentrowanie się na gramatyce nie gwarantuje umiejętności komunikowania się w danym języku, podobnie jak samo zakuwanie słówek.
Chociaż metodę tę uważa się za ducha przeszłości, zaryzykowałbym stwierdzenie, że większość kursów online uznać by można za przedstawicieli tej właśnie metody, ponieważ pozwalają uczyć się słówek i rozwiązywać gramatyczne ćwiczenia. Pomoc cenna jeśli chcemy zostać tłumaczem z jakiegoś martwego języka, np. łaciny. Jeśli chcemy jednak nauczyć się mówić po angielsku, pozostałe dwie metody okażą się zdecydowanie bardziej odpowiednie.

Metoda komunikacyjna

Na bazie krytyki tego tradycyjnego podejścia wykształciła się tzw. metoda komunikacyjna nauki języka angielskiego. Jak sama nazwa wskazuje, teoretycznie przenosi nacisk z teorii na praktykę. Dobrym przykładem tej metody będą kursy w dobrych szkołach językowych, gdzie podręcznik wprowadza nowym materiał, który ma stać się przyczynkiem do rozmowy między uczniem a nauczycielem. Co ciekawe, badania dowodzą, ze ta metoda działa najlepiej!!! Właśnie z powodu interakcji z nauczycielem bezpośrednio, powiedziałbym, że jest to najlepsza metoda dla większości uczniów.

Metoda bezpośrednia

Trzecią metodą nauki języka angielskiego jest tak zwana metoda bezpośrednia. Prawdopodobnie najpopularniejszym przedstawicielem takiego podejścia jest tzw. metoda Callana (chociaż z punktu widzenia metodyki będzie to technika nauczania Callana w ramach metody bezpośredniej). Metoda bezpośrednia polega na automatyzacji procesu nauczania – uczeń uczy się całych zdań i fraz, dzięki czemu w rzeczywistej rozmowie odpowiada z automatu, zamiast zastanawiać się nad regułkami. Nowoczesnym przedstawicielem tej hiper-komunikacyjnej metody będzie właśnie nauka z Native Speakerem. Dzięki zastosowania nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy, kiedy tylko masz chwilę czasu uczysz się nie tylko współczesnych i praktycznych odpowiedzi, lecz również uczysz się zadawać pytania, czego nie uczy metoda Callana.

W wyniku tego nie znajdziesz się w sytuacji, że wiesz co powiedzieć, ale słowa nie chcą przejść Ci przez gardło – jak amerykański Marines celnie trafisz z automatu.

Nauka online czy w szkole językowej?

Jak widzimy, z punktu widzenia metodyki nauczania pytanie czy uczymy się online czy offline jest drugorzędne – to jak pytanie czy uczymy się z podręcznika, ksera czy tableta – zawartość pozostaje bez zmian. Kurs online, lektor na kursie czy korepetytor mogą uczyć w każdej z tych trzech metod.
Pytanie brzmi co się nam bardziej podoba, i na co mamy czas.